Вапно — фізичні та хімічні властивості

Множинність корисних властивостей вапна відома давно, проте їх кількість, наявність і інтенсивність прояву в першу чергу залежать від якості сировини. Визначається воно відразу декількома основними параметрами, серед яких такі.

Хімічний склад

Перше властивість — особливість хімічного складу: чим більше у вапні кальцієвих і магнієвих оксидів, тим вона якісніша. Одна і тут є нюанс: автоклавна продукція виготовляється за допомогою застосування вапняку, в якому містить не більше 5% таким домішок. Саме при такому співвідношенні сировина досягає найбільшої хімічної активності. Причому в першосортному співвідношення не повинно бути менше 67%, а в другому сорті — 60%. Якщо вапно негашене хорошої якості, то виробник додає домішки, то ці показники можуть бути нижче — близько 65 для першого, і 50 для другого. Вологість ж не повинна бути вище п’яти відсотків.

фізичні особливості

Інший спосіб визначити якість — прожарювання і вимірювання вмісту вуглекислоти. Якщо при півгодинному нагріванні до високих температур тестована вапно «втратить у вазі», то в якості матеріалу варто засумніватися.

змішування

Ще одну можливість проконтролювати якість — отримання вапняного тесту. Кілограм сировини розводиться водою і чим більше тіста вийде при змішуванні, чим більшою пластичністю воно буде володіти — тим краще і якісніше вихідний матеріал, з якого вона виготовлена. Вапно негашене 1 сорт при правильному гасінні дає більше трьох літрів тесту, за що називається «жирної». А ось небагату на тісто вапно вважають «худої». Не менш важливий і розмір, наприклад, мелене негашене вапно найбільш цінується при дуже дрібному помелі. Чим менше фракція, тим краще сировину.

Донецкий политехнический техникум